Jak je na tom franchising v Česku?

franchising
franchising

Pojem franchising je v České republice už dobře známým pojmem, který znají především podnikatelé, jež se o něj zajímají. Není tomu zas tak dávno, co se začal v České republice rozvíjet. Jeho začátky se v Česku datují zhruba na tok 1989, kdy se začal rozvíjet společně s hospodářskými a s politickými změnami. Jenže z úplného počátku se mu moc nedařilo. Nejdříve se z tohoto pojmu dělalo velké haló, protože se jednalo o jakýsi rozvoj podnikání, které v sobě neslo zavedení systému založeného na licenčních principech, jež do té doby u nás nebylo zrovna proslulé. Navíc se jednalo o fakt, že tento systém byl založen zejména díky zrušení státního monopolu a otevření se novým podnikatelům nejen z domova, ale i ze zahraničí. Díky krušným začátkům se dá říct, že se franchising začal dobře rozvíjet až o dva roky později.

Vše začalo ukázkou nových franchisových systémů. Mezi ty nejstarší se jednoznačně řadí sítě McDonald’s, i když o tomto obchodním řetězci by ve spojitosti s tímto pojmem mohlo hodně lidí polemizovat. Většina si totiž myslí, že se nejedná o ukázkových příklad právě franchisingu. Další řetězce pak tvořila třeba kosmetická značka známá pod jménem YVES Rocher nebo OBI. Jejich podmínky však nebyly zprvu příznivé, a tak se tedy dlouho těmto systémům nedařilo, a to zejména kvůli základním předpokladům, mezi něž se řadil třeba nedostatek financí. V Česku totiž tento systém nebyl dlouho zcela podporován. Většinou se lidé zajímali o svou firmu, nikoliv o možnou spolupráci s jinou značkou ze zahraničí. Nikdo nebyl ochotný propagovat tento systém a řídit konference či semináře. Chyběly také nejrůznější poradenské firmy nebo odborné literatury.

Asociace franchisingu

Ovšem všemu zamezil vznik České asociace franchisingu. To byl opravdu důležitý mezník pro rozvoj tohoto systému. Asociace si kladla velký cíl, a sice podporovat rozvoj stávajících franchisových systémů a dále také vytvářet příznivější podmínky pro jejich rozvoj. Najednou se tento způsob stal velmi populární a podniká jím velká hrst podnikatelů. Rozkvět ve velké míře nastal v posledních letech.