Podnikání a financování franchisingu

Podnikání a financování franchisingu
Podnikání a financování franchisingu

Koncept franchisingového podnikání je velmi zajímavý. RNDr. Jiří Lošťák, člen Správní rady České asociace franchisingu shrnul o problematice franchisingu všechno podstatné.

Věnuje se franchisingu od roku 1998 a v roce 2004 otevřel poradenskou kancelář v Olomouci. Stal se řádným členem České asociace franchisingu roku 2006 je členem její Správní rady. Roku 2007 se stal ředitelem Akademie franchisingu při ČAF. Věnuje se zejména prezentacím na seminářích, konferencímna veletrzích a výrazně přispívá k propagaci franchisingu mezi odbornou, ale i laickou veřejností. Poradenská kancelář pracuje na velmi významných franchisových projektech a podílí se na vstupu zahraničních franchisových systémů do naší republiky.

Koncepty franchisingu

V současné době je v naší republice aktivních více než 130 franchisových konceptů. Dalších 50 franchisových konceptů je rozpracováno a ty chtějí začít podnikat v České republice a také zároveň aktivně vyhledávají své příjemce, tedy vhodné franchisanty a master-franchisanty.

Je velký výběr franchisingu. V Evropě je v současnosti 8000 franchisových konceptů. V databázi je vedeno 5 000, z nich jsou k dispozici o 1200 franchisách podrobnější informace. Neexistuje obor, ve kterém by již nebyla nějak uplatněna myšlenka franchisingu. Všichni si mohou najít svůj obor a pracovat v oblasti, která jenadchne, baví a zajímá.

Nejrozšířenější obor je stále gastronomie, rychlé občerstvení, restaurace a kavárny. Větší část je také franchisových systémů v oblasti služeb, jako školy, servisy, také péče o seniory, různé relaxační salony, kosmetika a kadeřnictví, ale i herny, nemocnice, různé formy poradenství, zprostředkovatelské agentury, hodně i cestování, také erotika, různé formy pojištění i půjčovny. Menší část jsou také i franchisy z oblasti obchodu, oděvy, obuv, módní doplňky a šperky, různé parfumérie, elektrospotřebiče, hobbymarkety, potraviny, bytové doplňky a nábytek, sportovní potřeby, ale i čerpací stanice.

Franchising pro nezkušené podnikatele

Franchising je pro nezkušené podnikatele nejjistější formouzačátku podnikání. Z průzkumů vyplývá, že franchising je 6x bezpečnější forma podnikání než svobodné podnikání. Kvalitní franchisový koncept je důležitý pro úspěšné zahájení daného vlastního podnikání, a to včetně všech nezbytných informací. Ty se týkají i podnikatelských povinností k státu, kontrolním institucím a legislativě.

Jestliže je konceptcertifikován bankou, nemusí již žadatel prokazovat během žádosti o úvěr kvalitu podnikatelského záměru, je rovnou kladně ohodnocen bankou, neboť franchisor již bance koncept představil a zájemci o franchisingovou licenci potvrdil podnikání podle schváleného franchisového konceptu. Úvěr lze vyřídit velmi rychle. V České republice je pouze jediná banka, která má speciální program pro franchising a to je Komerční banka s programem KB Franchising program, který již využilo mnoho franchisantů.

.