Při refinancování hypotéky na nic nečekejte

Refinancování hypotéky
Refinancování hypotéky

Pořízení nového bydlení pomocí hypotéky je dnes běžné. Každý se snaží zajistit si nejlepší podmínky financování. Úrokové sazby hypoték jsou stále ještě nízké, a pokud si je chcete udržet, je na čase se zajímat o refinancování hypotéky.

Fixace platí po určitou dobu

Hypotéka samozřejmě má úrokovou fixaci, která platí po určitou dobu. Po uvedenou dobu zůstane zachován úrok, jenž byl  stanovený ve smlouvě.  Tři měsíce před datem fixace, ale raději ještě dříve, byste měli řešit nové podmínky. Pokud máte finančního poradce, pravděpodobně vám to připomene. Jinak se ale musíte starat sami.

Jak na to?

 

  • Dejte vědět svoji stávající bance.
  • Obejděte si i konkurenční banky a nechte si udělat nabídku na refinancování. Ovšem nic u nich nepodepisujte, dokud si nebudete 100 % jisti, že chcete refinancování hypotéky od nich.
  • Můžete předložit konkurenční nabídky ve své bance. Jestliže vám nenabídnou výhodnější řešení, jděte jinam.
  • Pokud se rozhodnete pro refinancování jinde, nechte si vystavit žádost o vyčíslení hypotečního úvěru u své stávající banky. Nová banka tak bude přesně vědět, kam a kdy má odeslat zbytek dluhu. Když k jiné bance nepřecházíte, vyčíslení nepotřebujete. Stačí pouze podepsat dodatek ke smlouvě o nových podmínkách.
  • V nové bance podepíšete smlouvu o úvěru. Potřebujete i souhlas původní banky splacením úvěru a souhlas s tím, že do katastru nemovitostí bude vstupovat nová banka jako druhá, a to do doby splacení úvěru.
  • Musíte si zjistit, jaké kroky podniknout, aby nová banka uhradila druh staré bance. Obvykle je nezbytné vložit zástavní právo nové banky na katastr a zařídit vinkulaci pojistné smlouvy ve prospěch banky.
  • Vaše původní banka vám vydá potvrzení o zániku jejího zástavního práva na katastru. Tam musíte ještě provést výmaz.

Podobně je dobré se postarat i o refinancování půjčky. Díky refinancování obou můžete získat mnohem výhodnější podmínky a ušetřit i tisíce korun měsíčně.