Povánoční bankrot nás letos neminul – nemáme na splácení

Povánoční bankrot
Povánoční bankrot

Na zimu se těšíme hlavně z důvodu vánočních svátků. Právě Vánoce jsou to, na co se těšíme takřka celý rok. Ovšem každým rokem to bývá naprosto stejné – každý rok si naprosto vyluxujeme účty při vánočním nakupování a pak celý leden nemáme na splácení poplatků, které jsou naprosto běžné. Ani letošní roku nebyl jiný – dostihlo nás loňské vánoční utrácení, během kterého jsme se absolutně neohlíželi kolem sebe. Byla to čirá nezodpovědnost, proto teď si následky musíme nést sami.

Každý rok jsou vánoční svátky dražší. Děti nebo jiní příbuzní si už nepřejí levné dárky, ale přejí si elektroniku nebo něco podobného. Bohužel to není zrovna nic levného, ale chceme jim udělat radost, proto jim kupujeme i to, na co nemáme (nedělá nám problém půjčit si). Jenže toto půjčování je neuvážené, je na druhou stranu lákavé, ale bohužel si neuvědomujeme, že když nemáme na konci roku na dárky, nebudeme mít ani na lednové splácení.

A tak nás naše neuváženost opět dostihla, a to jenom díky hloupým dárkům, které většina z nás stejně vyměnila.

Každý rok je to stejné

Je zvláštní, že se tato situace rok co rok opakuje¸ a to i přes to, že nám průměrný příjem neustále roste. Lidé však mají tendenci opět více utrácet, nešetří, což je obrovská škoda. Kdyby si lidé odkládali to, co dostanou navíc, lehce by zaplatili vánoční dárky nebo by lehce splatili dluhy, které si díky Vánocům nadělali.

Trochu čísel

V současné době je zadluženo díky Vánocům skutečně velké množství lidí, kteří však nesplácejí, protože nemají z čeho. Zhruba dvě třetiny nesplácení odůvodňují tak, že mají finanční problémy, jiní však nesplácejí dluhy záměrně. Jedná se o zhruba čtyřicet procent dlužníků, kteří nesplácejí záměrně. Díky těmto lidem se nemůžeme divit tomu, že se zpřísnili podmínky u žádosti o úvěr. Banky takto doufají, že nepůjčí někomu, kdo splácet nebude.