Češi a smlouvání: Kde dokážeme ušetřit?

Češi a smlouvání
Češi a smlouvání

Jezdíte na dovolenou do zahraničí? Pak jistě chodíte i na tamější trhy, kde se snažíte vysmlouvat skutečně skvělou sumu, kterou zaplatíte za věc, jež si toužíte koupit. Smlouvání není u Čechů nic neobvyklého, bohužel ne každý to umí. Ve většině případů se však stane, že Češi smlouvat skutečně dovedou a dokážou to takřka u všeho. Nedávno se ukázalo, že Češi jsou při smlouvání ochotni vyjednat až dvacetiprocentní slevu, což je skutečně skvělé a už viditelné. Informace vyplývá z nedávného průzkumu společnosti Picodi, která však o smlouvání prozradila mnohem více.

Podle průzkumu je schopnost smlouvat jakási vrozená vlastnost, kterou nemá jen tak někdo. U Čechů se však zdá, že tuto vlastnost má každý druhý. Jsme skutečně jedničkami ve smlouvání. Samozřejmě stále platí to, že někomu jde smlouvání lépe, jinému zase hůř.

Češi však nejsou těmi, kteří smlouvají nejčastěji. Nejčastěji podle průzkumu smlouvají obyvatelé Kolumbie, kteří smlouvají ve skoro devadesáti procentech případů. Velice málo smlouvají nebo nesmlouvají vůbec Američané a taky Angličané.

Muži se tím baví, ženy však vysmlouvají větší slevu

Podle průzkumu lze říct, že muži smlouvají ve většině případech. Je to pro ně zábavou, a i když smlouvání nemusí vyjít, přesto do něj takzvaně jdou. Ženy však také smlouvají, ale většinou jenom tehdy, kdy to uznají za vhodné. Kupodivu dokážou vyjednat stejnou nebo vyšší slevu než pánové.

Kde se dá smlouvat o ceně?

Pokud si říkáte, že smlouvání také zkusíte, doporučujeme to zkusit například v taxíku, kde o ceně můžete smlouvat. Také lze vysmlouvat slevu na řemeslných pracích v domácnosti nebo například na opravách aut, pokud opravujete své auto u autoopraváře pracujícího na volné noze.

O ceně se velice často smlouvá i při nákupu oblečení v sekáčích nebo na trzích, smlouvání je na denním pořádku i ve starožitnictvích či vetešnictvích.