Každé druhé manželství bohužel končí rozvodem. To jsou statistiky, které se každým rokem stávají stále více pravdivější. Dnes už je těžké zůstat v manželství i několik desítek let. Pokud patříte k lidem, kteří se plánují zanedlouho vzít, nabízí se otázka, jestli neuzavřít raději předmanželskou smlouvu. Málokterý pár se dokáže dohodnout o vypořádání majetku. Taková předmanželská smlouva navíc může předejít zbytečným sporům při rozvodu, navíc díky ní bude rozvod rychlý a bez potíží.
Páry, které se chtějí vzít, si musí uvědomit, že po vstupu do manželství se dluhy i majetek stávají společnými. Výjimkou jsou jenom dary nebo dědictví, případně to, co souvisí s výlučným vlastnictvím jednoho z manželů. Aby však v případě rozvodu nevládl zákonný majetkový režim, mohou snoubenci uzavřít předmanželskou smlouvu, ve které si dohodnou vše potřebné.
Věděli jste, že smlouvu lze využít i během manželství?
Mnozí lidé žijí v domnění, že smlouvu nelze uzavřít během manželství. Jenže to je omyl. Smlouvu lze uzavřít i během fungujícího manželství, pokud se na tom obě strany dohodnou. Nemusíte to řešit před svatbou, pokud nechcete.
Kdy se vyplatí uzavřít předmanželskou smlouvu
Ptáte se, kdy je dobré uzavřít předmanželskou smlouvu? Vyplatí se to hlavně ve chvíli, kdy nemáte zájem o to, aby byl váš majetek součástí společného vlastnictví. Také se to vyplatí ve chvíli, kdy se obáváte, že partner se namočí až po nos do dluhů.
V předmanželské smlouvě se ujedná jiný než zákonný majetkový režim, dojde k upravení společného jmění budoucích manželů. Ujasnit si mohou dva lidé všechno kromě běžného vybavení domácnosti, které zůstává společné.
Smlouva se následně stane platnou ve chvíli, kdy dojde k uzavření manželství, pokud se tedy snoubenci nedohodnou na společném datu.