Udržitelný business? Zřiďte si minipivovar. V Česku jich je skoro pět set, ale…

minipivovar.

Co s volnými prostředky, aby se neutopili v neperspektivním projektu? S ohledem na informace ČTK se jeví jako výnosný podnik minipivovar. Jejich počet se v Česku rok od roku rozrůstá a momentálně jich funguje kolem 440 a jen za poslední rok přibyly přibližně čtyři desítky nových. Podle odborníků nejde o zdaleka konečný počet, na trhu je naopak místo pro mnoho dalších.

Podle odhadů v ČR vznikne jeden nový pivovar týdně. V případě stabilního tempa by se aktuální počet v průběhu následující dekády zdvojnásobil. Přesto produkce minipivovarů tvoří jen zanedbatelnou část celku – pouze 2,5 %.

O českých restauračních pivovarech se v zahraničí mluví v superlativech

Minipivovary zažívají boom a otevření dalších je na spadnutí. Češi propadají tzv. pivní turistice a návštěvu podniků, které vaří vlastní pivo lokálního charakteru, považují za skvělou volnočasovou aktivitu. A nejsou sami, české restaurační pivovary se těší značné pozornosti u německých sousedů. Zároveň vzrůstá poptávka po vývozu piva, a to zejména v teplých měsících.

Pořádají se i soutěže

Minipivovarníci berou svou roli vážně a snaží se milovníkům piva dodávat prvotřídní nápoje. Mnozí se účastní různých soutěží, například Jarní ceny českých sládků. Odborná porota složená z 80 degustátorů hodnotí různá kritéria napříč patnácti kategorií. Ocenění získají nejlepší, což je s ohledem na hojnou účast (přes 150 minipivovarů a 650 vzorků) nespornou garancí kvality.

Začít není těžké

Díky moderním varnám je výroba piva jednoduchá a může se do ní pustit téměř každý. Potenciální zájemci o podnikání v této oblasti by neměli zapomínat na omezení – minipivovar může ročně naplnit tanky na výrobu piva nejvýše deseti tisíci hektolitry. V případě přesažení limitu pro něj platí stejné podmínky jako pro klasický pivovar.