Příspěvek od státu za likvidaci vašeho starého automobilu?

srotovne 2016
srotovne 2016

 

Už dříve se uvažovalo o tom, že by lidi k nákupu nového auta motivovalo takzvané šrotovné, tedy příspěvek na nový vůz při vyřazení starého. To však v Česku na rozdíl od okolních zemí nikdy nebylo zavedeno. Stát naopak vybírá poplatek při registraci vozidel, která neplní alespoň emisní normu Euro 3.

Odměna za vyřazení starého vozu bez povinnosti vyměnit ho za nový se objevila v jednom z návrhů ministerstva průmyslu a obchodu na omlazení vozového parku v Česku. Plán už začala projednávat vláda. Zatímco materiál neuvádí přesnou částku za „šrotovné“, automobilky už přišly s konkrétním návrhem – 10 tisíc za každé ekologicky zlikvidované auto. Hlavním důvodem, proč dostat přestárlé vozy ze silnic, dvorů a parkovišť, je zlepšit bezpečnost provozu, životní prostředí a ovzduší v našich městech. Jde především o desítky let staré automobily bez katalyzátorů, kterých je v České republice stále zhruba jeden milion kusů.

Podle ředitele sekretariátu Sdružení automobilového průmyslu by měl být příspěvek hrazen ze Státního fondu životního prostředí. Do něj se totiž v posledních letech vybraly miliardy korun za registrace vozů Euro 0 až Euro 2 a tyto prostředky by měly být zpětně využity pro motoristy. Jen loni stát za převody vybral 387 milionů korun. Ministerstvo životního prostředí se ale na návrh automobilek nedívá příliš optimisticky. Motivace, která by činila něco mezi 3až 10 tisíci korunami je podle nich nezajímavá. Navíc by u takového příspěvku na sešrotování starého vozidla nebylo ničím zajištěno, že by si žadatel nekoupil opětovně ojetinu s vysokými emisemi. Nu nechme se překvapit, jak to celé dopadne.