Má zakrytí kamery na notebooku důvod?

Zakrytí kamery na notebooku
Zakrytí kamery na notebooku

Technologický průmysl jde kupředu mílovými kroky. Tak trochu kuriózní protiakce rozvojového průmyslového odvětví, zaměřeného na výrobu krytek kamer například u notebooku. Jde o nálepky nebo i značkové plastové záklopky. Zakoupit je můžete na telefon, laptop, notebook, monitor či televizi.V prodeji najdete i sofistikované nálepky, které se dají v případě potřeby odkrývat.

Odborníci na bezpečnost umí názorně prokázat, že pro hackery není žádný problém dostat se do kamery a po očku vás sledovat. Zkusili jste si nyní představit, co všechno o vás může váš notebook, televize či telefon prozradit? U čeho všeho byl takzvaně přítomen?

Společnost Idea StagePromotions označuje svou nabízenou krytku WebcamCover 1.0 jako nejžhavější propagační předmět na trhu. Jiná společnost, kabelová televize USA Network zase poslala novinářům svoji krytku na webové kamery. Nese název Mr Robot.

Kdo se dívá

Možná už jste si uvědomili, že internet se neustále dívá a nedá si ani na chvilku pohov. Zakrytí kamery pro vás není tedy až takovou novinkou. Politoložka Eva Galperinová, pracující v nadaci Electronic Frontier Foundation – EFF sdělila, že zakrývá kameru již velmi dlouho. První moment zakrytí vševidoucího oka nastal v roce 2007, při nákupu prvního laptopu, který měl zabudovanou kameru na jeho obrazovce. Jednalo se o MacBook Pro.

EFF tiskne první nálepky určené pro zakrytí webových kamer již od roku 2013. Prodává a někdy i rozdává nálepky, kde je nápis: Tyto odstranitelné nálepky jsou pro hackery neprůstřelnou technologií na obranu proti sledování. Ti jsou asi nejvíce na dračku a jsou pravidelně kupovány.

Nejde zde o to, že bychom byli paranoidní. Vědci už v roce 2013 názorně předvedli, jak je snadné aktivovat kameru v MacBooku. Nemusí se při tom rozsvítit ani zelené světýlko, které signalizuje její zapnutí. Bylo zaznamenáno i tvrzení daného páru, že se na internetu jednoho dne objevilo video při jejich sexu. To bylo pořízeno hackerem, kterému se podařilo dostat právě do jejich kamery na chytré televizi. Záznamy od amerického federálního soudu také jasně dokazují, žei FBI ví, jak se snadno dají použít kamery v noteboocích, aby se dali lidé snadno špehovat. Uživatelé o tom tedy ani nevědí.

Na druhé straně je okruh lidí, který se nenechá tímto trendem nijak ovlivnit a strhnout. Patří k nim i odborník věnující se šifrování z Univerzity Johnse Hopkinse, Matthew Green. Jeho odpověď na otázku, proč si on nezakrývá svou kameru, byla překvapivá. Odpověděl, že je to proto, že je idiot. A k tomu i dodal, že jinou omluvu pro svoje chování, když tuto záležitost nebere vážně, prostě opravdu nemá. S nadsázkou ale dodává, že vidět jej nahého je už pro kohokoliv samo osobě dost velkým trestem.