Jaké jsou v roce 2018 změny v dopravě či ve zdravotnictví?

Změny v dopravě a zdravotnictví
Změny v dopravě a zdravotnictví

Rok 2018 byl rokem, na který jsme se skutečně všichni těšili. Prvním lednovým dnem totiž měly přijít v platnost změny, které nám změní život. Samozřejmě ne všechny změny jsou pozitivní, ovšem je třeba vědět o všech. Pojďme se nyní podívat na změny v dopravě a ve zdravotnictví. Není jich málo, ale není jich ani přehnaně moc. Přesto bychom o nich měli vědět.

Jaké jsou změny ve zdravotnictví?

Nejdříve se pojďme zaměřit na zdravotnictví. Od prvního lednového dne si musíme zvykat na elektronické recepty, které budou mít svůj vlastní čárový kód. O těchto změnách vás možná v minulosti informovali vaši doktoři – zejména pokud jste k nim přišli ke konci loňského roku, mohli vás upozornit, že recepty v papírové podobě už nebudou možné. Zatím se však řada doktorů stále uchyluje k tomu, že tisknou recepty na papír – elektronická verze receptů má stále své mouchy, na kterých se podle všeho snaží ministr zdravotnictví pracovat.

Co se týče dalších změn ve zdravotnictví, zaměřme se nyní na zubaře. Pamatujete si ještě na nedózovaný amalgám? Ten se stává historií – už ho nebudou moct zubaři používat. Od letošního července ho totiž Evropská unie zakazuje. Zákaz se nebude hned ze začátku týkat všech – nejdříve bude zákaz jenom pro děti do patnácti let, nemohou ho moct být ani těhotné nebo kojící ženy. Postupně se však zákaz bude vztahovat na všechny. Zubaři tak budou muset začít používat plomby z jiných materiálů – ke schváleným se řadí skla nebo cement. Bohužel se to promítne na ceně – budou dražší, bohužel i méně odolné.

Jaké jsou změny v dopravě?

Určitě jste zaregistrovali i mnoho změn v dopravě. Tou nejzajímavější změnou je to, že některé úseky na dálnicích budete moct projet bez dálniční známky. Ministr dopravy od nového roku odpustil 41 kilometrů dálnice, na kterých nemusí být dálniční známky. Jedná se o úseky, které slouží jako obchvaty, tudíž jsou blízko měst. Konkrétně se jedná o úseky, které najdeme například na dálnici D3 kolem Veselí nad Lužnicí, dále jsou osvobozené úseky na dálnici D6 mezi Chebem a Karlovými Vary, dokonce se odpustil i úsek na D55 kolem Otrokovic či úsek na D52 kolem Pohořelic.