Jak poznat, že pracujete víc, než by se mělo?

Jak poznat, že pracujete víc, než by se mělo?
Jak poznat, že pracujete víc, než by se mělo?

I když je práce samozřejmě důležitá, neměli bychom to s ní příliš přehánět. Pokud se domníváte, že patříte k těm, kteří upřednostňují práci před rodinou nebo kamarády, možná si pracovních záležitostí kladete na bedra až příliš. Sledujte proto konkrétní signály, které prozradí, jestli byste měli zpomalit nebo ne.  

Vytáčí vás maličkosti? 

Problém je na světě v okamžiku, kdy vás vytáčí i naprostá maličkost. Lidé, kteří to s prací přehání, jsou bohužel velmi často podráždění a i méně výrazné stresory jsou velice silné. Je pro vás snadné vyjet na své blízké nebo dokonce na dítě, které se ani tolik neprovinilo.  

Pokud se stáváte výbušnými a pokud vás skutečně vytáčí i drobnosti, je načase po pracovní stránce trochu zpomalit.  

Nesoustředíte se 

Když je práce až příliš, soustředěnost je něco, co postrádáte. Máte pocit, že vám prakticky všechno vypadává z rukou. Snažíte se dělat až příliš mnoho věcí najednou, ale nakonec stejně dojdete do bodu, kdy si uvědomíte, že to nezvládáte. Kladete si na sebe příliš mnoho úkolů, je toho na vás až příliš po stránce tlaku, máte spoustu obav o málo času. Dokonce se vám tím pádem snižuje pracovní produktivita.  

Necítíte se fyzicky dobře 

Co je alarmující signál, tak to, že se po fyzické stránce necítíte zrovna nejlépe. Fyzická stránka je úzce propojena s psychikou čili tělo vám dá zavčasu vědět, že hlava potřebuje zpomalit a na pár dní vypnout.  

Konkrétními alarmujícími signály jsou časté bolesti hlavy, pocity vyčerpání, nespavost, také nadměrná potřeba spánku nebo snížená imunita a s tím spojený větší výskyt různých druhů onemocnění. 

Možným negativním a možná až černým scénářům lze hravě předcházet, pokud budeme poslouchat své tělo. Když bude něco skutečně důležité, upozorní nás na to.