Firmy, které byly první, jež začaly fungovat na základě franchisingu

Firmy, které byly první, jež začaly fungovat na základě franchisingu
Firmy, které byly první, jež začaly fungovat na základě franchisingu

Dnes už franchising není nic, co bychom neznali. Jedná se o způsob podnikání, který funguje na základě odkupu licenčních smluv. Díky nim pak může pobočku známé značky otevřít prakticky kdokoli, kdo se chce dostat do světa podnikání. Odborníci rádi o franchisingu říkají, že je to nástup do už rozjetého vlaku. A ono je to svým způsobem pravda. Takto “nasedat do vlaku” lze už od orku 1995, kdy došlo k obrovské explozi vůbec prvních společností, které se na základě franchisingu rozhodly fungovat.  

Vraťme se tedy k úplnému zrodu franchisingu v zahraničí a i u nás. Prozraďme si společnosti, které vůbec jako první začaly fungovat na základě franchisingu.  

Začala to společnost McDonald`s 

Vůbec první společností, která se rozhodla vstoupit na trh tak, že bude fungovat na základě franchisingu, byla společnost McDonald`s, která zahájila zmiňovanou obrovskou explozi. Této společnosti se sázka na franšízové pobočky vyplatila, ostatně i díky tomuto kroku známe i my síť rychlého a relativně levného rychlého občerstvení. A i díky tomuto kroku se společnost McDonald`s řadí ke společnostem, které se pyšní největší ziskovostí na světě. A samozřejmě se dlouhodobě tento světový gigant řadí k nejhodnotnějším automobilkám světa.  

KFC, Dunkin` Donuts a YVES ROCHER 

Když se vidělo, z jakého obrovského úspěchu se McDonald`s raduje, rozhodla se k expanzi pomocí franchisingu i další společnost. A tou byla opět známá firma u nás – a sice firma KFC, která je dnes jedním z největších konkurentů zmiňované společnosti McDonald`s.  

Nebylo to však jenom o rychlém občerstvení, ale bylo to také o sladkostech. S pomocí franchisingu se po celém světě rozhodla rozšířit i firma Dunkin` Donuts, která dokonce dříve působila i u nás. Tato firma se zaměřovala především na výrobu koblih a kávy.  

K dalším značkám, jež se rozšiřovaly na základě franchisingu, patřila také firma YVES ROCHER nebo společnost OBI.