Český průmysl klesl v dubnu o třetinu. Výroba aut na tom byla ještě hůře

Český průmysl klesl v dubnu o třetinu. Výroba aut na tom byla ještě hůře
Český průmysl klesl v dubnu o třetinu. Výroba aut na tom byla ještě hůře

Říká se, že ta nejhorší koronavirová krize nás ještě čeká. Ale pravdou je, že první dopady můžeme vidět už nyní. Zejména duben pro českou ekonomiku znamenal razantní zásah, protože strojírenský průmysl krize zasáhla nejvíce. Podle posledních statistik lze říct, že jenom během dubna klesl průmysl rovnou o třetinu. Jedná se o nejhorší výsledek v novodobé historii. I když se však může jevit průmysl jako nejvíce zasažené odvětví, automobilová výroba je na tom ještě hůře. 

Duben 2020 se do dějin českého průmyslu nezapíše jako dobrý měsíc. Jak jsme zmínili, jedná se o měsíc s nejhoršími výsledky za poslední léta. Česká průmyslová výroba obecně zažila vůbec nejcitelnější propad, dokonce překonala doposud nejvýraznější pád, který přišel v únoru 2009. Odborníci odhadují, že se nejvýraznější pád z roku 2009 překonal o rovných dvaadvacet procent. Co se týče jenom výroby automobilů, zde dělal poklesl jenom v dubnu osmdesát procent. 

Klesla i hodnota zakázek

Český průmysl opravdu nezažívá dobré časy. Klesla dokonce i hodnota nových zakázek, a to o víc jak čtyřicet procent. Problémem jsou především zakázky ze zahraničí, které se snížily rovnou o pětačtyřicet procent. Tuzemské zakázky se propadly o pětatřicet procent. 

Pokud bychom měli být ještě trochu konkrétnější, nejhůře se dařilo automobilové výrobě, kde se nové zakázky propadly o skoro osmdesát procent. Poklesla nejen výroba motorových vozidel, ale především výroba návěsů a přívěsů.

Snížil se i počet zaměstnanců

Koronavirová krize bude mít vliv na nezaměstnanost v České republice. Už během dubna došlo k rapidnímu propouštění a český průmysl to potvrzuje. Jenom v tomto odvětví došlo k meziročnímu snížení o víc jak tři procenta. Dokonce klesla i měsíční nominální mzda, a to o skoro šest procent.