Jak založit firmu aneb čeká vás první krok

Jak založit firmu
Jak založit firmu

Máte chuť podnikat? Chcete být časově a finančně nezávislí? Pokud na tyto otázky odpovídáte ano, a pokud víte, do jakého oboru se vrhnout, protože správně tušíte, kde je na trhu díra, máte první krok v maratonu zakládání firmy za sebou. Nejásejte ale předčasně, ještě ani zdaleka nemáte vyhráno. Čeká vás ještě velký kus práce.

 

Můžete si vybrat franchising

Jestliže už jste se rozhodli, že začnete podnikat, pamatujte na jediné: sotva budete moci konkurovat gigantům nabízejícím téměř vše, takže je pro vás výhodnější vydat se cestou specializace. Nabízet na trhu něco unikátního, co budete umět jedině vy a ostatní se bez toho neobejdou. Pokud nemáte žádný geniální nápad a přesto chcete firmu založit a podnikat, zkuste franchising, způsob podnikání, při kterém nemusíte mít znalosti a zkušenosti z konkrétní oblasti – právo užívat svoji značku, znalosti a výrobní a obchodní postupy vám dodá nějaká velká firma. Vaše riziko podnikání tak bude mnohem nižší a snáze získáte úvěr. Banka totiž uvidí návratnost investice, a to je pro ni obrovsky důležité.

 

OSVČ raději nevolte

Rozmyslete si, jakou právní formu firmy zvolíte. Pokud možno se vyhněte OSVČ – podnikání jako osoba samostatně výdělečně činná. Založit si živnostenský list je sice snadné a rychlé, ale od počátku jeho platnosti se dostáváte do situace, kdy jste mimo sociální zaměstnanecký systém a nemáte na nic nárok. Když v začátcích nezaplatíte včas sociální a zdravotní pojištění či daně a za všechny chyby ručíte svým majetkem, máte o problémy postaráno. Ani sdružení podnikatelů či veřejná obchodní společnost nejsou vzhledem k ručení ideální. Akciovou společnost přenechte zkušenějším a větším firmám, to je pro začátečníka příliš velké sousto. Nejlépe je založit společnost s ručením omezením.