Tipy, jak efektivně zorganizovat práci, aby se stihla v časovém presu

Tipy, jak efektivně zorganizovat práci, aby se stihla v časovém presu
Tipy, jak efektivně zorganizovat práci, aby se stihla v časovém presu

Naučit se organizovat si svou práci efektivně a tak, abychom ji stihli v jistém časovém rozmezí, někdy i v časovém presu, je velice těžké. Mnozí lidé nezvládají organizovat si svou práci tak, aby si i nebrali domů nebo aby nepracovali zbytečně dlouho po večerech. Někteří zkrátka potřebují jakýsi návod na to, jak efektivně práci zorganizovat, abychom měli během dne čas také na osobní život, který je samozřejmě taktéž velice důležitý.  

Většina lidí dělá jednu chybu, a sice ukládá si na jeden den mnoho práce, kterou nelze zkrátka splnit. Příliš mnoho úkolů pak vede k práci po večerech, k přesčasům, také ke stresu a úzkosti, když se práce nestihá. Člověk by tak měl začít u stanovování si svých úkolů. Je opravdu důležité stanovit si jen tolik úkolů, kolik člověk reálně zvládne. Další mohou být jen jakýmsi bonusem.  

Začněte si vše plánovat 

Velmi podstatné je plánování. Je velice důležité naučit se dobře organizovat svůj čas a s časem neplýtvat. Plánování je něco, co nám pomůže efektivně využít svůj čas. Každý večer si sedněte nad plánem na následující den. Začněte poté těmi nejtěžšími úkoly, které vám pravděpodobně zaberou nejvíce času. A poté se uchylte k úkolům, které tak náročné nejsou.  

Vždycky mějte na stole pořádek 

Ušetřete svůj čas, a to tak, že budete mít na stole neustále pořádek. Pořádek na stole je velice důležitý až klíčový, díky tomu se vyvarujete zdlouhavému hledání dokumentů nebo podobným situacím. Navíc pokud je pořádek na stole, člověk se tolik nesoustředí, což ukázala nedávno prováděná studie.  

Plánujte si přestávky 

Není větší chyby než pracování bez přestávky. Člověk si potřebuje odpočinout, a to i v případě, že má práce víc než dost. Inspirujte se v tomto těmi nejúspěšnějšími a nejbohatšími lidmi, kteří mají ve svém každodenním harmonogramu také zakomponované přestávky. Třeba takový Bill Gates, který se dlouhá léta ocital na první příčce žebříčku nejbohatších lidí světa, má během svého dne naordinovanou minimálně hodinku čtení.