Rozdíl mezi investováním a spořením není, říkají Češi

Rozdíl mezi investováním a spořením
Rozdíl mezi investováním a spořením

V současné době si každá rodina ukládá na horší časy. Tvoří si takzvanou finanční rezervu, což je samozřejmě chvályhodné. Co však chvályhodné není, je to, že Češi nevidí rozdíl mezi investováním a spořením. I když by v mnohých případech pro ně bylo výhodnější investování, jelikož se nepídí po tom, jaký je rozdíl mezi investováním a spořením, automaticky spoří. Přichází tím o velké množství peněz, což ostatně lidé nevidí – vidí jen to, že mají uložené peníze na horší časy a že díky tomu budou spokojenější v důchodu.

Na druhou stranu je chvályhodné, že se Češi pokouší alespoň spořit. Kdyby lidé utratili všechno, co vydělají, byli bychom na tom daleko hůře. Kolik si tedy Češi v průměru měsíčně uspoří?

Tři a půl tisíce je každoměsíční úspora

Z aktuálních průzkumů vyplývá, že Češi jsou schopni ušetřit si minimálně tři a půl tisíce měsíčně. Je to optimální částka, která se spoří skutečně pravidelně, měsíc co měsíc. Podle průzkumu je hlavní motivací vytvoření finanční rezervy, která se může hodit kdykoli – horší časy na sebe většinou nenechávají dlouho čekat. Pro mnohé je však motivací cestování, na které je však také třeba našetřit.

Dnes už Češi nespoří jen pod polštáře, ale využívají k tomu velké množství produktů, konkrétně spořicí účty nebo případně penzijní připojištění, případně doplňkové penzijní spoření. Stále se však najdou i ti, kteří spoří na životním pojištění nebo využívají stavební spoření.

Najdou se i ti, kteří přece jen investují

A pokud se najdou ti, kteří vědí, jaký je rozdíl mezi investováním a spořením, a kteří se rozhodli investovat, využívají investování do podílových fondů, jež jsou jednoznačně nejoblíbenější. Nejčastěji investují muži, kteří mají vysokoškolské vzdělání a je jim mez třiceti až čtyřiceti roky.

Kromě podílových fondů se investuje také do nemovitostí, do nichž investují zhruba tři lidé z deseti, někteří investoři jsou nadšenci do kovů.