Každý se může dostat do takzvané prekérní situace, v níž si potřebuje půjčit. Pokud se tak stane, nejdříve si zkuste půjčit od rodiny, která vám dá půjčku bez zbytečných úroků či poplatků. Jestliže to nevyjde nebo jestliže nechcete dostat rodinu do těžké finanční tísně, rozhodněte se pro půjčku u banky či nebankovní instituce. Pozor si však dejte na úvěrové firmy, které nemají licenci.
Pokud sledujete svět půjček, možná víte, že od května se bude mnoho věcí měnit. V současné době je trh s úvěry krapet jiný, než jaký bude od května. Například z úvěrového trhu definitivně zmizí celá řada společností, a to například takové společnosti, které poskytovaly spotřebitelské úvěry či takzvané mikropůjčky. Zmizí z toho důvodu, že nezískaly potřebnou licenci, kterou k vykonávání činnosti potřebují.
Jestliže jste nyní zjistili, že máte úvěr u takové společnosti, poradíme vám, co dělat.
Dluh samozřejmě nezmizí
Pokud se radujete z toho, že vám dluh zmizí, asi vám opět zmizí úsměv na tváři. Dluh skutečně jen tak nezmizí, spíše vám vznikne několik povinností. Například budete se muset sloučit s jiným subjektem, který licenci má.
Úvěrové firmy, které nezískaly licenci, od začátku března provozují takzvané nelegální aktivity.
Jak mohou firmy získat licenci?
Otázkou taky je, jak vlastně firmy mohou získat licenci, díky které budou moct dál provozovat svou činnost. Tak nejdříve je nutné mít kapitál alespoň dvacet milionů korun. Tyto peníze je nutné prokázat. Je třeba předložit i kvalitně vypracovaný obchodní plán, je třeba se vyhnout chybám v návrhu vnitřních předpisů, samozřejmě je nutné správně doložit ovládající osoby firmy či původ všech finančních zdrojů.
Získat licenci tedy není zrovna nejjednodušší, ale není to nic nemožného. Ovšem jak jsme zmínili, jestliže jste nebankovní či bankovní instituce, která poskytuje úvěry, a jestliže nedostanete licenci, provozujete nelegální aktivity, kvůli nimž můžete být stíháni.