Franchising jako lehká cesta k podnikání. Dá se na něm vydělat?

Franchising jako lehká cesta k podnikání. Dá se na něm vydělat?
Franchising jako lehká cesta k podnikání. Dá se na něm vydělat?

Proč lidé začínají podnikat? To je otázka za zlatého bludišťáka. Pravdou je, že podnikání lidem dodává jakousi míru svobody. Lidé chtějí korigovat svůj čas, chtějí si ho organizovat po svém. Zaměstnání do jisté míry dává člověku jisté zábrany se zlepšovat a zdokonalovat se v tom, v čem je člověk dobrý. V současné době se do podnikatelského světa hrne stále více lidí. Řada z nich si ale neuvědomuje, že podnikání není procházka růžovým sadem, ale že je to naopak tvrdá dřina, která se člověku ne vždycky oplatí. Samozřejmě existují trochu snazší cesty, jak se do podnikatelského světa dostat, ale ne každý je těmto cestám otevřený. Jedním ze způsobů, jak se dostat do podnikatelského světa, je takzvaný franchising.  

Franchising se často označuje za snadnou cestu do podnikání. Jedná se o způsob podnikání na základě licenčních smluv. Nemusíte tedy začínat podnikání se svým vlastním byznysem, do něhož byste museli věnovat svůj čas a peníze. Zkrátka si jen otevřete firmu pod značkou, která už má na trhu své místo a která už má svou klientelu.  

Samozřejmě i když se to zdá být snadné, není to úplně snadná záležitost. Přece jen se pouštíte do spolupráce s firmou, která už má na trhu své místo, tudíž je stanovená jakási pomyslná laťka, kterou je třeba ponechat, nikoli ji snížit. Franchising tedy vyžaduje odhodlanost, navíc je potřeba pěkný kus zodpovědnosti.  

Lze na franchisingu vydělat? 

Než se člověk rozhodne investovat do franšízy, položí si otázku, zdali je možné na franchisingu vydělat. Pravdou je, že z počátku se vrací jen prvotní investice. Tempo vracející se investice se odráží dle franšízy, do které jste investovali. Pokud budete investovat do prosperující franšízy v podobě McDonald`s, investice se vám vrátí opravdu velice rychle. Pakliže budete investovat do začínajícího byznysu, nemůžete očekávat, že se vám investice vrátí v prvních třech letech.  

Ano, dá se na franšíze vydělat 

Abychom se ale vrátili k otázce. Dá se na franšíze vydělat, je však třeba vytrvat. Do vlastní kapsy vám peníze půjdou přece až po vrácení investice, což je obvykle otázkou několika let.