Důchodci se mají opět o něco lépe. O kolik si přilepšili?

Zvýšení důchodů
Zvýšení důchodů

Každý rok se nese ve znamení změn. Letošní rok se nese ve znamení zatím velice pozitivních změn, k nimž se řadí hlavně například zvýšení nemocenské, zavedení otcovské poporodní péče, dále se taky zavádí dlouhodobé ošetřovné. Kromě toho se však na druhou stranu zvyšují minimální zálohy, které musí podnikatelé odvádět na zdravotní a sociální, ovšem kromě této ne zrovna příjemné zprávy je tu další už příjemná zpráva, a sice ta, že si letos důchodci přilepšili víc než vloni.

Důchodci každým rokem čekají na to, kolik jim bude přidáno. Každým rokem se jedná pouze o pár stovek korun, které jim výši důchodu takřka nijak neovlivní. Letos se však dočkali trochu většího zvýšení, které jistě ocení!

Zvýšily se všechny druhy důchodů!

Je fantastické, že se zvýšily všechny druhy důchodů. Každým rokem se důchody zvyšovaly o stokorunu či o dvě, což se takřka nijak nepromítlo do konečné výše, kterou důchodci dostávali na účet. Letošní navýšení už ale půjde znát – v průměru se jedná o navýšení o necelou pětistovku! A to už není zrovna málo.

Jedná se zhruba o sto šedesát korun více, než tomu bylo v lednu loňského roku.

Novinky v důchodu:

Mezi novinky, které se týkají důchodu, se však neřadí jenom zvýšení důchodu, ale taky to, že věk odchodu do důchodu má strop. Aktuálně se každým rokem hranice posouvá o dva měsíce u mužů a o čtyři u žen, věkovou hranicí však bude věk 65 let – což je hranice, na kterou bychom se měli dostat v roce 2030.

Co se týče dobrovolného důchodového pojištění, tak se zavádí prvním únorovým dnem podmínka, že před podáním žádosti musí občan získat rok pojištění. Jedná se o takzvané placené pojištění či dobu výkonu výdělečné činnosti.

Kromě této novinky se taky 1. únorem dostává v platnost zmírnění podmínek pro sirotčí důchod. Nově vznikne nárok na tento důchod v případě, kdy zemřelý rodič získal jen krátkou dobu důchodové pojištění.