CostaCoffee už nehraje sama za sebe. Odkoupila ji obrovská společnost, kterou znáte

CostaCoffee už nehraje sama za sebe
CostaCoffee už nehraje sama za sebe

Společnost CostaCoffee nemusíme představovat. Jedná se dnes o největší kavárenskou franšízovou síť v Evropě, na světové úrovni je na druhém místě. V současné době má firma jen na území Velké Británie poboček skoro dva a půl tisíce, na mezinárodních třiceti trzích se pyšní patnácti stovkami poboček, jež milují lidé z celého světa. Jen v prvním čtvrtletí tržby společnosti dosáhly 1,3 miliardy liber, provozní obraz za první čtvrtletí letošního roku činil zhruba 123 milionů liber.

Nemůžeme se tedy divit tomu, že tato obrovská kavárenská franšízová síť se zalíbila velké společnosti, kterou jistě dobře znáte díky přehnaně sladkým černým nápojům s bublinkami a působivým televizním reklamám. Tou společností, která se rozhodla odkoupit si franšízovou licenci společnosti CostaCoffee je firma Coca-Cola.

Kšeft za více jak miliardu dolarů

Coca-Cola podle nedávných informací brzy vstoupí do obchodování s kávou. Rozhodla se totiž odkoupit si franšízovou licenci od společnosti BritishWhitBread. Ta jí poskytne odborné zkušenosti z kavárenského průmyslu, tudíž Coca-Cola se stane konkurentem všem známým i neznámým kavárenským řetězcům.

I když jsme řekli, že se Coca-Cola brzy připojí k zmiňované kavárenské franšízové síti, tak rychle to zase nebude. K dokončení nákupu by mělo dojít až v polovině příštího roku. Nemůžeme se však divit tomu, že nákup sám o sobě tak dlouho trvá. Vždyť se jedná o nákup ve výši pěti miliard korun, a to rozhodně není málo peněz.

Že by se vrátily veškeré investice mateřské společnosti?

Nad nákupem se zejména mateřská společnost Whitbread určitě ani nepozastavila a souhlasila všemi deseti, když nabídka přišla. Přece jen tato smlouva mezi dvěma velkými společnostmi znamená pro mateřskou společnost Whitbread navrácení investic. Přece jen Costa byla původně odkoupena, k odkoupení došlo v roce 1995, kdy cena za franšízový koncept činila skoro dvacet milionů liber. Tehdy měla společnost jen čtyřicet barů.