Kdy a kde vlastně vznikl franchising?

Kdy a kde vznikl franchising
Kdy a kde vznikl franchising

Zodpovědět úvodní otázku z titulku je mimořádně těžké. Možná vám to přijde divné, ale dá se to těžko přesně určit. Jenom velice obtížně zjistíme, kdy, kdo a komu poprvé prodal licenci na podnikání. Sáhněme tedy do historie a zkusme se proti proudu času podívat na kořeny franchisingu.

 

Už ve středověku se poskytovaly licence

Jisté je, že poskytování licence k určité činnosti není žádnou novinkou posledních let. Už během středověku se poskytovaly licence. Například panovníci, nebo vysocí církevní představitelé dávali licence k různým činnostem, třeba k pořádání trhů. To ovšem nemá ještě s franchisingem nic společného. Jedná se totiž spíše čistě o povolení, panovník pochopitelně nikoho nezaškoloval, nikomu neposkytoval know-how.

 

Později se objevovaly třeba cechy, které mohly po zaškolení někomu poskytnout povolení k provozování živnosti, přičemž hlídaly, aby dodržoval podmínky, nepodváděl zákazníky atd. To už je koncepci franchisingu mnohem podobnější.

 

Kolébkou se stala Amerika

V podstatě považujeme dnes za skutečnou kolébku franchisingu Ameriku. Tam se tyto systémy podnikání začaly objevovat jako první. Spoustu lidí při slově franchising napadne Mc Donald´s. I když je to asi nejznámější firma podnikající formou licencí, nepatří mezi zakladatele tohoto způsobu podnikání. Skutečnými zakladateli jsou Izák Singer a John S. Pemberton.

 

Izák Singer vyráběl šicí stroje a dokázal si už někdy kolem poloviny 19. století vytvořit síť distributorů, kteří mu prodávali v dané oblasti. Samozřejmě za licenční poplatek.

 

John S. Pemberton, výrobce Coca-Coly zase nabídl recept na svůj nápoj a know-how výroby také za poplatek jiným výrobcům. V průběhu 30. let 20. století začali tímto způsobem prodávat své vozy pomocí dealerů. Tady už tedy máme první skutečné franšízové vlaštovky ve svém oboru.