Na co větší firmy ve výrobě často zapomínají?

ochranné pracovní pomůcky
ochranné pracovní pomůcky

Zapomínají nebo alespoň podceňují bezpečnost svých zaměstnanců aneb nestačí doplňovat pracovní oděvy nebo je mají v nedostatečné kvalitě.

Podle jakého klíče vybírat ochranné pracovní pomůcky?

Podle zákona je nutné ve většině zaměstnání používat během pracovní doby a vykonávání činnosti ochranné pomůcky v podobě pracovního oblečení, obuvi, brýlí, rukavic, respirátorů a přileb. Konkrétní druh těchto ochranných pracovních pomůcek pak vybíráme podle toho, jaký druh práce vykonáváte. Neustále se zvyšuje bohužel i počet pracovních úrazů, ale i navzdory tomu mnoho lidí podceňuje používání ochranných pomůcek a příliš nedbá na svou bezpečnost. Často lidé vědomě pomůcky nepoužívají a tím také riskují své zdraví a osobní bezpečnost. Je to úplně zbytečné hazardování se svým zdravím, protože v dnešní době si každý může vybrat ty pomůcky, které se k vykonávané činnosti hodí.

Pracovní oděvy pohodlné, vkusné a slušivé

Možná se řadíte k těm, kteří se právě nošení pracovních pomůcek přes všechna nařízení schválně vyhýbají. Většinou to je z důvodu postrádaného pohodlí, otřesného designu a špatné kvality materiálu. Ke spokojenosti pak máte hodně daleko. Pracovní oděvy či stejnokroje mohou být ale i pohodlné a slušivé, je nutné si jen správně umět vybrat. Pokud jste se tedy konečně rozhodli zainvestovat do pořízení nových pracovních oděvů, jde o ten dobrý první krok správným směrem. Nejdříve je nutné si ujasnit, co vlastně přesně hledáte. Při výběru pracovního oblečení do práce se nejprve odrazte od druhu zaměstnání, které vykonáváte.

Výběr podle oboru činnosti

Jiné pracovní oděvy totiž potřebuje kuchař, jiné zdravotníci a jiný druh pracovního oblečení pro svou práci potřebují stavaři nebo hasiči. Vybírat můžete také podle ročního období, kdy se vám na léto budou hodit kraťasy, tílka, otevřené boty či pracovní žabky, pokud si to vzhledem k vykonávané práci můžete dovolit. Na zimu potřebujete zase zateplené montérky, bundy i teplé rukavice, termoprádlo a hřejivé oblečení. Práce může být jakákoli, ale to, co vás spojuje, je fakt, že na ni vždy potřebujete vidět. Oči totiž při každé práci používáte nejvíc a je třeba jim zajistit jim ten nejvyšší komfort. Proto často potřebujete kvalitní ochranné brýle, které budou chránit vaše oči před rizikem úrazu. Brýle vždy vybírejte podle stupnice ochrany, která je potřebná pro daný druh zaměstnání. Mají být lehké, pohodlné na nošení a nepadat z nosu.