Rodiny s dětmi si letos přilepší

Zlepšení financí pro rodinu
Zlepšení financí pro rodinu

Tento rok byl velice očekávaný. Jistě, opět byl i rok 2018 plný mnoha předsevzetí, která lidé nedodrží ani týden, nicméně rok 2018 kromě mnoha předsevzetí přinesl i celou řadu zajímavých změn, které byste měli zaregistrovat. Mezi nejzajímavější změny patří například to, že se zvýšilo nemocenské či že se zavede otcovská poporodní péče nebo dlouhodobé ošetřovné. Kromě toho se až 41 kilometrů dálnice stala neplacenou a cigarety klasicky opět zdražily. Co se týče novinek ve zdravotnictví, doktoři budou vydávat elektronické recepty s čárovým kódem a amalgámovým plombám bude brzy konec. Kromě toho si však přilepší rodiny s dětmi.

Pokud máte rodinu, určitě jste zaregistrovali přídavky na děti, které se během letoška zvýší. Pojďme si o tomto navýšení říct víc – je to přece pozitivní zpráva, kterou je třeba zdůraznit.

Nový zákon = tři důležité novinky

Nový zákon, který začal platit prvním lednovým dnem, ve zkratce přináší tři důležité novinky. Těmi novinkami jsou:

  • na přídavky na dítě dosáhne více rodin, a to od prvního lednového dne
  • rodiny budou dostávat vyšší přídavky na děti, pokud je zde alespoň jeden rodič pracující
  • bude změněn způsob posuzování příjmů, ale tato novinka začne platit až prvním říjnovým dnem

Jak velké budou přídavky na děti?

Co se týče konkrétních sum přídavků na děti – záleží vždy na věku dítěte. Přídavky na děti do šesti let se zvýší o pětistovku, od šesti do patnácti let se zvýší o 610 korun, přídavky pro děti od patnácti do dvaceti let budou navýšeny o sedm stovek.

Samozřejmě opět platí, že je třeba, aby aspoň jeden z rodiny pracoval. Co se týče dospělých nezaopatřených dětí, tak i ty na dávku dosáhnou, pokud žijí samostatně a pokud si o ni požádá samo. Musí mít však vlastní příjem – tedy musí dosahovat aspoň životního minima, které dneska činí 3410 korun měsíčně.