Leasing nebo úvěr? To je oč tu běží

Leasing nebo úvěr? To je oč tu běží
Leasing nebo úvěr? To je oč tu běží

Přemýšlíte nad tím, že si koupíte auto? Potřebujete se nějak dopravovat do práce, potřebujete to pro svůj byznys? Automobil je v dnešní době velké usnadnění. Nemusíte se zajímat o to, jak vám jedou autobusy, jízdní řády pro vás nejsou nic důležitého. Můžete si jezdit, kdy se vám zlíbí a kdy se vám to zrovna hodí. Ovšem než si automobil koupíte, nabízí se otázka, jestli si ho vzít na úvěr nebo na leasing. Pokud samozřejmě nemáte naspořených dostatek peněz, které byste vložili do vlastního automobilu.  

Financovat nový vůz není zrovna snadné. Někdy je to pořádný oříšek, pokud nemáte naspořenou požadovanou sumu. Vybírat si můžete mezi dvěma typy financování, a sice mezi úvěrem nebo leasingem. Jaký je mezi nimi rozdíl? 

Co je to leasing 

Pokud bychom se měli nejdříve zaměřit na leasing, řekli bychom, že leasing spočívá v tom, že auto vlastní leasingová společnost, vy hradíte jen měsíční splátky či také jinak řešeno nájemné. To je stanovené pro určitou ujednanou dobu. Pokud však ujednaná doba splácení nastane, buď si automobil dokoupíte za zbytkovou cenu (pokud si tedy sjednáte takzvaný finanční leasing), nebo po uplynutí doby auto vrátíte (pokud budete mít sjednaný operativní leasing).  

Co je to úvěr? 

Úvěr nemusíme dlouho představovat. Jde tu zkrátka o to, že vám budou půjčeny peníze, kterými uhradíte vůz, a následně je po měsíčních splátkách vracíte bance nebo společnosti, která vám peníze půjčila.  

Jaký je hlavní rozdíl? 

Hlavní rozdíl je však v tom, co se děje, když nesplácíte. Pokud se rozhodnete nesplácet u klasického úvěru, společnost nebo banka, u níž jste dlužníkem, po vás bude jednoduše peníze vymáhat. Budou vám také růst jisté úroky. U leasingu však přijdou a vůz vám automaticky seberou, pokud nebudete hradit sjednané měsíční “nájemné”.