Journaling jako cesta k úspěchu. Jak může vypadat? 

Journaling jako cesta k úspěchu. Jak může vypadat?
Journaling jako cesta k úspěchu. Jak může vypadat?

Už jste někdy slyšeli o tom, že psát si deník je přínosné? Možná vám nyní v hlavě vyběhnou nejrůznější scénáře, jak jste v minulosti, ještě za puberty, psali milostné deníky, ale nyní mluvíme o něčem zcela jiném. Hovoříme o způsobu, jak vědomě využívat svůj volný čas. Takzvaný journaling je v posledních letech především úspěšnými velmi vyzdvihovaný, protože se jedná o techniku přinášející nám pocit štěstí.

Naslouchejte vnitřnímu pocitu 

Journaling může mít mnoho podob. Ať už ale nakonec bude vypadat jakkoliv, pozitivní důsledek bude pořád jen jeden, a sice takový, že se budete věnovat sami sobě, budete naslouchat svému vnitřnímu pocitu a budete přemýšlet nad tím, co chcete změnit a co byste si vlastně přáli. 

Zatímco ve chvílích, kdy nebudete vědět, kudy jít bude právě váš deník způsobem, jak si vše důležité připomenout, v lepších dnech bude jen utvrzením, že jste na té správné cestě.  

Podle mnoha vědeckých výzkumů je psaní deníku a pocitů či věcí, za které jsme vděční zdrojem naší spokojenosti a štěstí. Díky psaní si poté pozitivní věci lépe pamatujeme a máme z toho všeho daleko lepší pocit, dokonce se to pozitivně projeví i na našem spánku.  

Jak může vypadat váš deník? 

Jak již bylo zmíněno, nemusíte si v deníku vypisovat milostné věci. Váš deník může vypadat i tak, že sepíšete své vděčnosti. Každý den si vzpomenete na dvě až tři věci, za které jste vděční. Mohou to být příjemné maličkosti nebo klidně i pomíjivé okamžiky, během kterých jste se v daný okamžik cítili skutečně šťastní. Je však důležité na to nezapomínat a prakticky denně si takové vděčnosti sepisovat. 

V nejlepším případě byste si měli do deníku psát to, co se vám zrovna po ránu prožene hlavou. Takzvané ranní stránky v deníku jsou velmi často nejvíce podnětné, protože právě po ránu hledáme ty důvody, proč vlastně vstát z postele.  

Případně si můžete do deníku psát takové shrnutí vašeho dne, a sice co jste daný den udělali dobře nebo co se vám povedlo, co byste udělali jinak či co byste nejlépe napravili a jak bude vypadat váš další den.