Inflace roste a peněženky hubnou

penezenky
penezenky

Česká republika se rok co rok potýká s různými problémy. Aktuálně je to třeba nezaměstnanost, ale zároveň i nedostatek pracovních sil na trhu. Mimo jiné se jedná také o volební kampaně kandidátů na prezidenta, protože právě ti se odhalují veřejnosti. Člověka by někdy i zarazilo, kdo vše je ochoten kandidovat na prezidenta a kolik mužů se do této funkce žene.

Další velkou problematikou je inflace, která se opět zvyšuje. Na začátku roku se inflace pohybovala kolem dvou celá čtyři procenta, což je o dvě desetiny více než loni v prosinci. Podle různých statistik však začínáme čelit dalšímu zvyšování, které se projevuje teď a bude se také projevovat v dalších měsících, kdy by měl tento makro ukazatel vyšplhat k neuvěřitelným dvou celá osm procent. Jedná se o dramatické číslo, za které může například druhá vlna elektronické evidence tržeb a neustálé zdražování. To, že se zdražují pohonné hmoty, na to jsme si už zvykli. Vždyť benzin a nafta se zdražují co každých čtrnáct dní, ale u potravin to není zas tak zcela běžné. I když jsme se setkali s mírným nárůstem cen u různých potravin, nikdy jsme nebyli svědky tak velkého nárůstu třeba u jogurtů. Stoupající ceny se taktéž nevyhnuly vejcím.

Co naše pěněženky

Zemědělci, zahrádkáři a ti, kteří si chovají svou vlastní drůbež, budou mít do budoucna určitě výhodu. Jelikož si nebudou muset kupovat drahá vejce, jejich peněženky tolik neutrpí. To samé platí i v tom případě, pokud si pěstují svou zeleninu na svých zahrádkách. I to je výhoda, protože nejen vejce, ale také zelenina značně podražila. Může za to fakt, že pěstitelské prostředí nebylo letos ani vloni přijatelné. V různých státech na nejrůznějších plantážích a polích jsme se dočkali nepříjemných hork nebo záplav, jež nedopřáli těmto potravinám chvilku klidu, a tak se není čemu divit, když cena roste rychlostí blesku. Zdražují i produkty, jež jsou vyrobené ze surovin, které se pěstují na podobných polích. Konkrétně se jedná třeba o olivový olej.