Fotobanky, které jsou synonymem snadného přivýdělku

Fotobanky, které jsou synonymem snadného přivýdělku
Fotobanky, které jsou synonymem snadného přivýdělku

Milujete fotografování? Pak si tímto svým koníčkem můžete přijít na opravdu velké peníze. Jenom se tedy musíte odhodlat své fotografie upravit, probrat a vybrat ty nejlepší z nejlepších. Nemusíte je nabízet jednotlivým společnostem, stačí, když je nabídnete do fotobank, kde budou po schválení automaticky přidány do výběru a ten, kdo po vaší fotce zatouží, ji najednou bude mít po zaplacení. A vám automaticky přijde na účet provize – tedy nejdříve na zákaznický účet, posléze na bankovní, až dosáhnete konkrétního limitu. Otázkou ale je, jaké fotobanky volit nebo jaké fotky fotit.  

Jaké fotky fotit? 

Obecně lze říct, že se vyplatí fotit cokoli. I když se říká, že se nejvíce uchytí fotky z méně známých a málo focených destinací, nejvíce populární jsou stejně klasické kýče, kterých není nikdy dost. Vyhněte se ale focení lidí, u nich je možné, že by nedošlo ke schválení fotobankou.  

Fotky musí splňovat určité požadavky na velikost, v případě, že váš fotoaparát fotí fotografie v malém rozlišení, je nutné investovat do lepší techniky.  

Na co si dát pozor? 

I když jsou přivýdělky a peníze z fotobank naprosto legální, musíte si dát pozor na daně. V případě, že budete spolupracovat s fotobankou, která sídlí v Americe, daně musíte odvádět u nás – tak to zkrátka je a tak to stanovují zákony. Není to však nic těžkého nebo složitého, doporučuje se podat jen čestné prohlášení, případně daňové přiznání. Poraďte se však se svou účetní, abyste neměli z přivýdělku z fotobank nějaké problémy.  

Jaké fotobanky jsou nejlepší? 

Výběr fotobank je opravdu dlouhý a rozsáhlý. Nejpoužívanější fotobankou je fotobanka Schutterstock, která také slibuje největší zisky. Profil je zde schválen až po uvedení prvních deseti snímků. Další oblíbenou fotobankou je fotobanka Dreamstime, která má zajímavý program, v Adobe Stocku zase nemusí být váš profil schválen na začátku, ale schvalovány jsou jednotlivé fotografie.