České společnosti nově pod jednou střechou

České společnosti nově pod jednou střechou
České společnosti nově pod jednou střechou

V českém podnikatelském rybníčku se ale dějí věci! Kromě toho, že se pravděpodobně prodá společnost Avast do rukou Američanům, začíná se na českém trhu shlukovat jedna společnost za druhou. Konkrétně mluvíme o společnostech Mall Group, Foot Locker, Metro a Sparta, které ještě donedávna patřily Danieli Křetínskému a Patrikovi Tkáči. Tito dva pánové se však rozhodli spojit své síly a české společnosti nově zasadit pod jednu střechu.  

Firmy, které jsou v Česku dobře známé 

A že nemluvíme o společnostech neznámých nebo malých. Mall Group je internetová skupina prodávající prakticky všechno, na co si vzpomenete. Foot Locker zase světový prodejce tenisek a Metro AG je obří německá retailová skupina. Tím by však výčet veškerých investic Daniela Křetínského a Patrika Tkáče ani zdaleka nekončil.  

Investice těchto dvou dlouho spolupracujících pánů se nově přesunou do jednoho holdingu. Prý je to pro účely správy a rozvoje stávajících i budoucích podílů ve společných projektech. Nová holdingová společnost se jmenuje J&T Capital Partners. Ekonomicky i kapitálově se na ní bude podílet skupina J&T Private Equity Group Limited.  

Polovinu drží Křetínský

Co se týče podílového rozdělení společnosti, prim hraje Daniel Křetínský s tím, že je ho partner Patrik Tkáč si odkoupil čtyřiačtyřiet procent. Zbylá procenta připadají manažerům EPH.  

Hlavním cílem nového holdingu je soustředit se na investice do minoritních podílů ve společnostech kótovaných na burzách. Společnou investicí je dnes také skupina Czech Media Invest, kam spadají nejen deníky Blesk nebo Reflex, ale i Sport nebo E15. Spadá sem i řada rádií, a to konkrétně Evropa 2 nebo Frekvence 1. 

Podle obou partnerů povede sdružení všech podílů především k větší přehlednosti a také ke zjednodušení financování rozvoje stávajících i budoucích investičních projektů.