Češi, kteří se řadí k nejúspěšnějším

Češi, kteří se řadí k nejúspěšnějším
Češi, kteří se řadí k nejúspěšnějším

Nejen Američané jsou úspěšnými podnikateli, byznysmeny, sportovci. I u nás najdeme celou řadu úspěšných jedinců, kteří toho ve svém životě mnoho dokázali. Pokud by byla řeč o úspěšných Češích, hodně lidí by pravděpodobně napadl Petr Kellner. Petr Kellner se sice řadí k nejúspěšnějším Čechům, na druhou stranu zmiňme si jiné, méně známé osobnosti, které toho dokázaly více v době, kdy nebylo všechno tak snadno dostupné.  

Zmiňme si zejména osobnosti, které se staly nebo mohly stát úspěšnými, kdyby se nerozhodly podnikat v komunistickém režimu, který bral všechno, co mu přišlo pod ruku. O dnešních úspěšných se píše na mnoha místech, ale jen málokde se píše o lidech, kteří mohli uspět či kteří dokonce uspěli, ovšem režim jim zrovna nepřál.  

Rodina Štěpánkových  

Rodinné byznysy kvetly i během režimu, jen co je pravda. Je však zároveň pravdou, že ani rodinným podnikům komunismus zrovna nepřál. Své o tom ví rodina Štěpánkových, která provozovala rozsáhlé podniky zaměřující se na zpracování a distribuci dřeva. Také rodina obchodovala s uhlím, dokonce se snažila dostat se do autodopravního průmyslu. Bohužel všechno, co rodina vlastnila, a to včetně výjimečné pražírny kávy nebo výrobny cikorky, jim režim zabavil. A tak se rodina Štěpánkových, která měla našlápnuto stát se jednou z nejúspěšnějších podnikatelských rodin, takovou rodinou nestala.  

Miluška Havlůjová 

Milušku Havlůjovou zná jen málokdo, ale pravdou je, že kdyby Národní správa nesebrala této ženě velice úspěšně expandující pilu na Voltuši, stala by se pravděpodobně jednou z nejúspěšnějších českých žen. Národní správa jí sebrala zároveň všechny finanční úspory a při snaze očistit otcovo jméno skončila Miluška ve vězení, a to si rovnou odseděla pět dlouhých let. Na podnik tak poměrně řádně doplatila.