Ceny rostou, ekonomika je skvělá – ale hrábneme do peněženky

ceny
ceny

Mnozí Češi ani neregistrují změny, které se v České republice dějí. Něco zaznamenají až tehdy, kdy se jich dané situace budou týkat. Přece jenom by si nikdo nevšiml klesající nezaměstnanosti, pokud se samozřejmě denně nedívá na aktuality z naší země a z celého světa, což je samozřejmě chvályhodné, pokud to není sám zaměstnavatel, který hledal pracovní sílu a bohužel nemohl najít ani zlomek schopných lidí v tom úzkém výběru, po jakých toužil.

Česká ekonomika je aktuálně v jakémsi rozkvětu. Nezaměstnanost je nejnižší za posledních devět let, koruna posílila a dosáhla svého maxima a plat se zvýšil. Ovšem je nutné zmínit i to, že s rostoucím platem rostou také ceny. Není se čemu divit, když plat tedy roste – roste totiž vše okolo a bez přidání by lidé hned začali hledat nějaké lépe placené místo, aby měli hlavně na základní potřeby a dokázali si něco našetřit.

Někde zaplatíme více, někde méně

Je však nutné podotknout, že zvyšující se ceny netýkají všeho. Když půjdeme na klasický nákup do obchodu, musíme si s sebou vzít víc, protože právě potraviny se řadí do té skupiny věcí, kterým neustále roste cena. Zaplatíte více zejména za vejce, ovoce, zeleninu, mléčné výrobky a nově také za pečivo. Pakliže však zajedete s autem na benzinovou pumpu, pak nemusíte stále nosit větší obnos v peněžence, jak jsme byli zvyklí při neustálém zdražování pohonných hmot. Je nutné říct to, že i když ropa a cena ropy roste raketovou rychlostí kvůli omezené těžbě, ceny pohonných hmot jdou stále níž a níž. U cen v České republice to tedy bude značně vyvážené – přece jenom sice někde zaplatíme více, jinde ale ještě ušetříme.

Je však nutné zmínit neustále rostoucí ceny nemovitostí a pozemků. Ať už jste jenom v nájmu nebo zatoužíte po svém vlastním domě, musíte překousnout nesmyslně vysoké ceny, s nimiž se potkáváte. Nájmy jdou nahoru raketovým tempem, stejně jako ceny nemovitostí a pozemků. Škoda jenom, že i ta hypotéka jde nahoru – úrokové sazby dosahují nemilosrdných procent.