Alza už nepůjčuje filmy. Proč?

Alza už nepůjčuje
Alza už nepůjčuje

Kdo by neznal český e-shop Alza.cz, který je známý díky svému zelenému mimozemšťanovi, který často klepe na obrazovku televize s oslovením “milý pozemšťane”. Internetový obchod Alza.cz je dnes největším českým e-shopem na trhu a pyšní se nejen velkou nabídkou, ale také výhodami, které konkurence nemá a ani nenabízí. Samozřejmě i tato firma je si moc dobře vědoma toho, že se na trhu žene mnoho dalších společností provozující podobné, ne-li stejné služby, a tak se v posledních letech rozhodla firma trochu experimentovat se svou nabídkou. Kromě klasické nabídky e-shopu ještě donedávna půjčovala i filmy. To byl poměrně úspěšný experiment, který využilo přes třicet tisíc klientů. Jenže s touto službou je už bohužel konec. Co stojí za zrušením atraktivní služby?

Jak jsme zmínili, v posledních letech se snažil internetový obchod Alza.cz trochu experimentovat. Mezi experimenty se našlo i půjčování filmů, čímž se firma chtěla přiblížit gigantům v podobě společnosti Netflix nebo také HBO GO. Jenže i když si filmy půjčilo více jak třicet tisíc lidí, nabídka filmů už není dostupná. Mohou za to distributoři.

Po čtyřech letech je konec

Služba fungovala dlouhé čtyři roky, bohužel všechno má svůj konec a služba společnosti Alza.cz nebyla výjimkou. V současné době Alza.cz všem zákazníkům vrátila kredity, které ještě nestihly vyčerpat, a snaží vymyslet něco dalšího, co by zákazníky alespoň trochu nadchlo.

Na vině jsou distributoři

Jak jsme zmínili, na vině jsou distributoři. Společnost Alza.cz uvádí na pravou míru důvody svého odstoupení. Říká, že bylo opravdu těžké dohodnout se s distributory snímků na filmech, které jsou pro zákazníky atraktivní. Nikdo se nechce dívat na filmy, které neustále běží v televizi. Kvůli takřka nemožné komunikaci s distributory nebyla nabídka filmů tak zajímavá, v nabídce chyběly atraktivní filmy, které třeba konkurence měla.

V době, kdy Alza.cz spustila svou online půjčovnu filmů, bylo v nabídce takřka 200 filmů. V posledních letech se nabídka zvýšila, a to na 1200 filmů.