Požádejte o dotaci na kotel, ale mějte v pořádku tuto věc

Dotace na kotel
Dotace na kotel

Kotlíkové dotace – to je aktuální téma, které se řeší v mnoha rodinách. Zanedlouho totiž začne platit zákon, který bude stanovovat to, že domácnosti, tedy rodinné domy, musí mít ekologický kotel. Starý kotel, který nebude splňovat podmínku ekologie, bude znamenat poměrně vysokou pokutu. Samozřejmě úřady si jsou vědomy toho, kolik takový ekologický kotel stojí, proto nabízejí lidem dotace, které by jim mohly pomoct s těmito finančními náklady. Získat dotaci může naprosto každý, ale existuje něco, co vám zisk až sto tisíc korun může překazit. O co se jedná a jak se tomu máme vyvarovat?

Pokud vám už nyní neslouží dobře kotel, místo pořizování toho stejného byste si měli pořídit ten ekologický, ať už máte do budoucna klid. Jestliže byste však chtěli nejdříve zkusit požádat o dotaci, je třeba, abyste měli v pořádku dokumentaci, protože právě ta vám může zásadně ovlivnit získání dotace.

Co nesmí chybět?

V pořádku byste hlavně měli mít revizní zprávu, která se pojí ke starému kotli. Pokud je špatně zpracovaná nebo není vůbec k mání, může to značně ovlivnit získání vaší dotace. Problémy při získání dotace vám může dělat taky neprůkazná fotodokumentace. Často dělají potíže i chybějící doklady, které se vážou s kontrolami starého kotle.

Pozor bychom si měli dát i na vyúčtování. I díky tomuto může být nárok na dotaci značně zkomplikován. Musí být přiloženy nejen příkazy k úhradě, ale taky i výpisy z účtů, aby bylo vyúčtování kompletní. Taky je třeba mít potvrzení o likvidaci kotle ze sběrných surovin nebo ze sběrného dvora, abyste mohli zažádat o dotaci.

Kdo určitě nedostane dotaci?

Dotace je samozřejmě určena pro ty, kteří nemají původní kotel, který byl určen pro pevná paliva s ručním přikládáním. Taky se bohužel dotace měst a státu často nevztahuje na ty, kteří si koupili kamna nebo kteří si koupili kotel, jenž nebyl schválen ministerstvem životního prostředí.