Počet živnostníků v letošním roce roste

Počet živnostníků v letošním roce roste
Počet živnostníků v letošním roce roste

Celkový počet živnostníků již přesáhl 2,1 milionů, ale podnikatelskou činnost vyvíjí pouze 45 % z nich. V prvním pololetí roku 2017 bylo v České republice s živnostenskými listy pro fyzické osoby registrovaných 34 607 nových podnikatelů, což je o 1,5 % víc než ve stejném období loňského roku. Celé 2/5 nových podnikatelů tvoří také ženy. Nejčastěji jde o Prahu, Středočeský a Jihomoravský kraj v oblasti obchodu. Informace opět vyplývají z databází a výpočtů poradenské společnosti Bisnode. V Praze a Bratislavě má nyní sídlo shodně 23 % ekonomických subjektů a v České republice je druhým nejvýznamnějším místem Středočeský kraj a na Slovensku pak Žilinský kraj.

Vznik i zánik

Během prvních 6 měsíců letošního roku bylo zaregistrováno 34 607 nových podnikatelů a 26 742 jich zaniklo. Celkový počet živnostníků vzrostl o 7 865 na počet 2 107 137. Počty živnostníků u nás rostou jen velmi zvolna, ale nové kapitálové firmy přibývají velmi rychle. Velký zájem podnikatelů o zakládání nových firem je spjat s boomem tuzemské ekonomiky, ale ta už se trochu přehřívá. Češi nyní jednoznačně preferují způsob podnikání prostřednictvím společností s ručením omezeným, tedy s.r.o., které přináší mnohem menší rizika a větší prestiž na trhu.

Velkoobchod a maloobchod s náskokem

Od roku 1993 bylo v ČR evidováno 1,872 milionu ekonomických subjektů. Celkem 64 % bylo fyzických osob, 21 % společností s ručením omezeným a je 1 % akciových společností. Na Slovensku je evidováno 573 000 subjektů, z toho 58 % fyzických osob, 30 % společností s ručením omezeným, 1 % akciových společností a ostatních 11 %.  Pouze 4 % českých firem s datem vzniku v roce 1993 a později jsou nyní obratově rostoucí. Čeští i slovenští podnikatelé se realizují zejména v odvětví velkoobchodu a maloobchodu, kde shodně působí 23 % firem. Dalším oblíbeným oborem jsou profesní, vědecké a technické činnosti. Na Slovensku je populárnější stavebnictví. V obou zemích se podnikání vždy centralizuje do hlavních měst. Jen 34 % tuzemských společností má ve svém vedení jako vlastníky a statutáře ženské zastoupení. Ve slovenských firmách dokonce jen 29 % firem.