Kolik stojí franšízový koncept?

Kolik stojí franšízový koncept?
Kolik stojí franšízový koncept?

Nad franšízovým podnikáním v současné době přemýšlí nejeden člověk. Zdá se to být totiž skvělý nápad v současné koronavirové krizi. Založit vlastní společnost by bylo asi obrovské riziko, ale nastoupit do už rozjetého vlaku – to už se nezdá být tak šíleným nápadem. Přece jenom se staneme součástí obrovského brandu, který už má stálou klientelu a o kterém už lidé vědí. Dává to zkrátka smysl, pokud chcete podnikat.  

Jestliže patříte k lidem, kteří nad franšízovým podnikáním uvažují, pravděpodobně přemýšlíte i nad tím, kolik takový koncept vlastně stojí. Franšízové koncepty totiž nejsou zadarmo (ostatně nikdy není nic zadarmo). Kromě platby za licenci se poté musí zaplatit vybavení v otevřené pobočce či se odvádí procenta z obratu.  

První investice je do licence 

Pokud chcete otevřít franšízovou pobočku, ze všeho nejdříve se musíte sejít s majitelem franšízy a zahájit s ním jednání o koupi licence. Koupě licence bude vůbec první investicí, kterou jakožto franšízant uděláte.  

Jakožto franšízant zpravidla podepisujete prohlášení o mlčenlivosti, což se dalo očekávat, poté se sdělí interní informace o know-how a celkovém byznysu, a nakonec dojde k vyjednání podmínek spolupráce, případně k podepsání potřebných smluv.  

Informujte se o veškerých poplatcích  

Při vyjednávání všech podmínek a sdělování informací týkajících se know-how společnosti je třeba se informovat i o veškerých poplatcích, které se budou s tímto podnikáním pojit. Ujasníte si tak, kolik přesně bude vaše franšíza stát. Poplatky se myslí i procenta z obratu, která musíte jakožto franšízant odvádět svému franšízorovi. Obvykle se jedná o několik málo procent, většinou se musí odevzdávat dvě až tři procenta z obratu měsíčně. Přesná suma je však stanovená ve zmiňované smlouvě a je opravdu dobré se o ní informovat dřív, než dojde k podpisu smlouvy.