Kolik stojí franchising?

Kolik stojí franchising?
Kolik stojí franchising?

Franšízové podnikání se stává pro mnoho lidí stále více atraktivní. Ti, kteří neváhali a do franchisingu se pustili, toho dnes nelitují. Jsou naopak přesvědčení o tom, že by do franšízového podnikání mělo skočit po hlavě více lidí, protože je to obrovská podnikatelská příležitost. Ovšem stejně jako jiné podnikatelské příležitosti, i franchising něco stojí. Zejména z počátku se musí investovat do vícera věcí.  

Financovat svůj začínající byznys – to je úkol naprosto každého podnikatele. Nezáleží na tom, jestli se rozjíždí svůj vlastní byznys nebo jestli se jen rozjíždí franšízová pobočka, která má přinést bohatství a úspěch. V každém případě je nutné, abyste měli nějaké peníze do začátku.  

Jelikož nyní mluvíme o franchisingu, měli bychom vědět, kolik tedy franchising jako takový stojí. Určitě to pomůže začínajícím podnikatelům v tom, aby si udělali jakýsi obrázek o tom, jak nákladné, respektive jak finančně nákladné, je franšízové podnikání.  

Jaké poplatky souvisí s franchisingem 

Do franšízového podnikání se lídři firem pouští proto, aby nemuseli vynakládat žádné úsilí, ani to finanční, na rozvoj firmy. Nechávají na franšízantech, aby pobočku otevřeli Očekávají, že budou mít dostatek svých finančních prostředků, které využijí k tomu, aby rozjeli pobočku.  

S franšízovým podnikáním je spjatých mnoho poplatků, to však jistě víte a počítáte s tím. Nejdříve je třeba uhradit takzvaný vstupní poplatek, který bývá nejčastěji úhradou za poskytnutí vstupních služeb franchisora. Poplatek je jakýmsi vstupem do světa byznysu, člověk si za něj koupí poskytnutou know-how, také práva používat značku.  

Pak tu jsou průběžné poplatky. Většinou se platí měsíčně stanovená částka, která se navýší o podíl u obratu.  

Otázky, na které je třeba znát odpověď 

Konkrétnější informace o tom, kolik franšíza stojí, vám může poskytnout samotný franchisor dané značky. Je třeba se ho však prát na šikovné otázky, abyste dostali vždy uspokojivou odpověď. Doporučujeme se zeptat třeba na to, jak vysoké počáteční investice budete muset uhradit, s jakým ziskem můžete při franšízovém podnikání počítat nebo jak rychle můžete očekávat návratnost investice.