Jak dělat správná rozhodnutí?  

Jak dělat správná rozhodnutí?
Jak dělat správná rozhodnutí?

V rámci podnikání můžete být postaveni (a ostatně budete postaveni) před řadu situací, ve kterých se budete moct prostě a jednoduše rozhodnout. Jenže ono rozhodování vám bude nějakou dobu trvat, jelikož se budete obávat, že konečný verdikt bude učiněn špatně. Úspěšní by vám však velice striktně řekli, že neexistují špatná rozhodnutí. Buďto díky nim uspějete, nebo se poučíte. Nic jiného se nestane. Abyste však minimalizovali počet těch horších rozhodnutí, pojďme si prozradit, jak se naopak rozhodovat správně nebo alespoň lépe. 

Eliminujte zlé možnosti 

Zejména pokud jste postaveni před rozhodnutí o několika věcech, eliminujte zlé možnosti. Nemusíte k tomuto kroku dospět sami, můžete si nechat poradit od ostatních nebo získat zpětnou vazbu od těch, kteří jsou okolo vás. Samozřejmě to konečné rozhodnutí bude čistě na vašich bedrech. I když názory ostatních mohou pomoct, pokud s jejich názorem souhlasit nebudete tak zcela, nikdo se nebude zlobit, pokud dáte nakonec na svou intuici.  

Zpětná vazba však sama o sobě dokáže pomoct. A může být opravdu velmi cenná, pokud pochází od lidí, kteří už kdysi ve vaší situaci byli. Obklopujte se proto úspěšnějšími, právě ti mohou poskytnout relevantní odezvu. 

Nenechte se ovládnout emocemi 

Máte pocit, že vás při rozhodování až ovládají emoce? Odložte rozhodnutí na později, až vás právě nic obklopovat nebude. Až nebudete cítit, že by se na rozhodnutí podílel stres, strach, smutek, zlost nebo cokoliv jiného (zejména nějaký vnější tlak).  

Emotivní rozhodování je to, co je většinou špatné. Pokud učiníme rozhodnutí pod tíhou aktuálních emocí, většinou výsledek je tím, čeho litujeme.  

Někdy až příliš nepřemýšlejte 

Chcete si vzít pod svá křídla zaměstnance? Víte, že další ruka je opravdu zapotřebí, protože se zakázek začíná kupit stále více a více? Tak ho přijměte nezávisle na tom, co říká vás selský rozum. Intuice v takových chvílích musí převýšit vaše myšlenky, které poukazují například na nízký aktuální rozpočet či cokoliv jiného.