Číňané přicházejí s novinkou, jež má zkvalitnit dopravní situaci – obří autobus

Obří autobus - Čína
Obří autobus - Čína

Číňané stále přichází s novými a novými pokusy, jak ulehčit velmi náročné situaci v místní dopravě. S dopravou mají místní problémy, dokonce i co do počtu metelných dopravních nehod. Na tomto nechvalném celosvětovém žebříčku se totiž Čína drží na druhém místě, hned po Indii.  Otázka transportu je v místních metropolích neuspokojivá, navíc velmi zhoršuje stav životního prostředí. Zácpy, které bývají neúnosné, mají být vyřešeny netradičním způsobem. Světlo světa spatřil speciální autobus, který byl otestován v provincii Che-pej.

Toto vozidlo, připomínající spíše kosmický dopravní prostředek nebo pozdrav z budoucnosti, jezdí po speciálních kolejích pomalou rychlostí a dovoluje autům, přítomným na místních komunikacím, autobus projíždět uvnitř. Je vysoký úctyhodných pět metrů. Tento gigant je navíc dlouhý 22 metrů a necelých osm metrů široký. Dokáže pojmout až 300 cestujících. Zkušební jízda je minulostí, nicméně tento obr potřebuje ještě pár úprav, aby mohl do plynulého každodenního provozu.

Už v roce 2010 byl představen projekt, který uváděl tento autobus, zvaný Transit Elevated Bus. Stalo se tak na výstavě High-Tech Expo v Pekingu. Čínská komunistická strana obří autobus velice propraguje a chválí. V opozici ale stojí řada kritiků, kteří tento pokus považují za komplikaci, která pouze prohloubí místní chaos s transportem obyvatel.