Patříte nebo nepatříte mezi jedince, kteří šetří? Mezi námi se najde celá řada lidí, kteří si tvoří takzvanou železnou zásobu. Důvodů k tomu je mnoho, proto si zmiňme několik podstatných a nejčastějších, proč to lidé dělají. Podle odborníků bychom si měli ušetřit minimálně deset až patnáct procent z příjmů měsíčně. Je to však velice individuální, každý by si měl odložit stranou jenom takovou sumu peněz, která mu nijak neovlivní jeho život a po které nebude během měsíce zase sahat do pokladničky. Jak vysoká teda bude vaše suma?
Nepozastavujme se však u sumy, kterou jste se rozhodli ušetřit co měsíc. Pojďme si prozradit konkrétní důvody, proč si lidé začínají vůbec šetřit, proč k tomuto kroku vůbec přistupují.
Chtějí si vytvořit železnou zásobu
Prvním, častým a velice prostým důvodem je to, že si zkrátka jen chtějí vytvořit železnou zásobu. Chtějí mít peníze k dispozici ve chvíli, kdy se stane, že jim vypadne příjem, kdy onemocní nebo kdy se jim pokazí spotřebič či podobně. Je mnoho situací, v nichž se peníze mohou hodit a v nichž jsou opravdu potřebné. Pokud budete mít vytvořenou finanční zásobu, rázem nebudete muset sklánět se k úvěrům, u nichž hrozí, že vás dostanou do dluhové pasti.
Chtějí rozjet svůj byznys
Mnozí lidé chtějí rozjet svůj byznys, což znamená, že musí mít nějaký základní kapitál. Pakliže ale není, je třeba si ho našetřit. To platí jak v případě klasického rozjíždění podniku, tak v případě franšízového podnikání, které je pro mnoho lidí velice atraktivní jenom z toho důvodu, že je zde podstatně nižší riziko krachu a podstatně vyšší riziko úspěchu.
Chtějí jet na vysněnou dovolenou
Podle posledních statistik si Češi neumí odepřít dovolenou a musí na ni nutně jet každý rok. To však vede k velkým zásahům do finančního rozpočtu. Abyste se nemuseli kvůli dovolené na nějakou dobu uskromnit, začněte na ni šetřit zavčasu, aby vás výdaje za ni nijak nepřekvapili a nijak vás neomezili ve vašem životě.