Loňský rok se nesl ve znamení vyšších čísel na výplatních páskách. Byla zrušena superhrubá mzda a z počátku roku se dokonce řada firem rozhodla svým zaměstnancům znatelně přidat. Jenže poté přišla koronavirová krize a tohoto rozhodnutí společnosti posléze litovaly. Najednou se jim začaly prohlubovat kapsy a ani zisky nebyly zrovna vítězoslavné. Proto se dalo předpokládat, že letošní přídavky budou minimální, ne-li žádné. A ten horší scénář se naplnil.
Firmy se letos rozhodly nepřidávat svým zaměstnancům, a to i kvůli nižším daním, nejen kvůli koronavirové pandemii, která nás stále ještě neopouští. Dalo by se říct, že nižší daně byly pro firmy jakousi příležitostí či přijatelným způsobem, jak se plat zaměstnancům zvýšil automaticky, aniž by musely přidat ruku k dílu.
Přidávat se chystá pouze každá desátá firma
I když se většina společností nenechala slyšet, proč od přidávání upouští, zhruba čtyři procenta podniků skutečně přiznala, že za tím vězí zrušení superhrubé mzdy, což se výrazně podepsalo na výši příjmů zaměstnanců.
Nemůžeme však házet všechny do jednoho pytle, každá desátá firma se přece jen chystá svým pracovníkům přidat. Zatímco šest procent z těchto společností bude zvyšovat své mzdy plošně, zhruba čtyři procenta budou přidávat pouze několika vybraným zaměstnancům.
Některé firmy budou platy dokonce snižovat
Bohužel se v mnoha společnostech nevyhnou naopak snižování platů. Podle nedávného průzkumu se ke snižování platů ve firmách odhodlávají zhruba tři procenta společností. Snižovat se bude pravděpodobně plošně, jen v hrstce firem dojde ke sražení platu vybraným zaměstnancům.
Najdou se však mezi námi i takové podniky, které se ještě nerozhodly o tom, jestli budou měnit či nebudou platy svých zaměstnanců.