Podnikat z domova se ze začátku může jevit jako zcela logická činnost a dobrý krok, později ale zjišťujeme nástrahy, které tento postup s sebou nese. Čemu se vyvarovat a na jaké chyby si dávat největší pozor?
Organizace času dostane na frak
Zejména pokud již máte děti, které bývají často nemocné, se setkáte s naprostým narušením pracovního harmonogramu. Práce na home office se tak může stát skutečně noční můrou. Neustálá nutnost věnovat se současně podnikatelským aktivitám i malým dětem je skutečně vyčerpávající. Pokud máte možnost se střídat v péči o dítě s partnerem či rodinnými příslušníky, je vhodné toho využít. V případě vašeho vyčerpání následně trpí naprosto všichni. Hlídejte si, zda vše stále zvládáte.
Přehled o konkurenci?
Pokud se rozhodnete o krok, kdy budete podnikat přímo z domova, může se stát, že se vám vyhnou nové informace z prostředí vaší konkurence. Proto byste si měli pravidelně zajišťovat potřebná školení. BOZP, daňové povinnosti, novinky v zákonech, ale také nové trendy a postupy v rámci vašeho konkrétního oboru – zde je stále potřeba udržovat krok s dobou. Sledovat byste měli také novinky v oblasti informačních technologií a marketingu.
Nepracujete náhodou příliš?
Práce z domova vypadá snadně a zdá se, že místo osmihodinové pracovní doby se svým aktivitám budete věnovat maximálně pět hodin, více ne. Alespoň to je prvotní představa. Realita je ale mnohdy opačná a čas, který věnujete péči o děti, schůzkami, nebo pochůzkami po úřadech a institucích, si následně musíte složitě nahrazovat. Najednou zjistíte, že vaše pracovní doba je mnohem delší, než vytoužených 5 hodin. Dejte si pozor, abyste prací denně netrávili více než 9 hodin.
Nedostatek volného času je to, co podnikatele pracující z domova trápí nejčastěji. Důsledné dodržování work-life balance je proto disciplína, kterou je třeba stále více prohlubovat.