Rozvoj franšízingu v současné době

Rozvoj franšízingu
Rozvoj franšízingu

V posledních několika letech zažívá také Česká republika rozvoj podnikání na základě franšízových licenčních smluv. Velký rozkvět v této oblasti jde velmi rychle kupředu. Dnes funguje na našem území asi kolem 250 jednotlivých franšízových systémů. Velmi dlouhou dobu už ale zdaleka nejde pouze o systémy, které pocházejí jen ze zahraničí. Momentálně je trend zcela jiný. Většina současných konceptů působících na tuzemském trhu má překvapivě původ v České republice. Nejvíce systémů se v poslední době rekrutuje z oblasti spojené s potravinami, jde tedy o řadu restaurací, kaváren, čajoven a rychlého občerstvení.

Rozkvět franšízingu v posledních letech

Mezi společnosti, které spustily svůj velký franšízový koncept, se dnes řadí i velmi dobře známé a rozsáhlé společnosti, které na počátku objevily výhody franšízového způsobu rozvoje. Důkazem tohoto tvrzení mohou být zejména značky jako Parky´s společnosti Kostelecké uzeniny, nebo třeba známý Bernard PUB Rodinného pivovaru Bernard. Klíčová rok 2014 ve franšízingu ukázal hlavně trend spouštění různých franšízových konceptů u společností, které na trhu již dlouhodobě fungují a rozhodli se pak dál expandovat právě na základě modelu franšízové spolupráce. Franšíza je pro ně zatím stále nová, proto mnohdy ještě nemají žádného svého franšízanta. To také zejména vedlo k růstu počtu mnoha vlastních poboček franšízových firem, které působí na českém trhu, které vzrostly v průměru o 11,3 % na 6 432.

Franchisový paket

Franchisový paket je nazývaný také jako Franchisová licence. Stanoví celkový základ franchisového systému, na kterém se dá stavět. Protože obsahuje velmi kompletní koncepci pro provozování hospodářské činnosti nabízené právě skrze poskytovatele franchisingu. Standardní franchisový paket tvoří zejména ochranná značka zboží, ustálené know-how dané společnosti a jasně daný operační manuál. Dále zahrnuje rozsáhlé služby poskytované franchisorem ve prospěch všech franchisantů, ale i určené platby ve prospěch franchisora. Tento systém je léty prověřený a stoprocentně funguje.