Rozsednuté brýle ve škole, rozbitá váza v obchodě nebo vylitá káva do notebooku v kavárně? To jsou typické příklady, pro které je dobré mít uzavřenou lidově zvanou pojistku na blbost nejen pro sebe, ale také pro celou rodinu, protože právě dětem se různé nehody stávají poměrně často. Stejně jako funguje pojištění občanské odpovědnosti, existuje ekvivalent pro pracovní prostředí, protože nehody si nevybírají dobu vzniku a v pracovní době může dojít ke škodě na majetku zaměstnavatele. Jak obě pojištění fungují?
Nejlepší ochrana v životě
Leckomu to může přijít přehnané, ale pojištění občanské odpovědnosti je nejlepší zárukou pro spokojený život. Pojistka na blbost, jak se tomuto pojistnému produktu lidově říká, totiž kryje škody, které vzniknou během běžných každodenních činnostech na zdraví, životě nebo majetku jiných osob. Může jít o zmiňované případy, kdy dojde ke škodě na majetku, ale může být i hůř, když dojde ke zranění při rekreačním sportování. Katastrofou pak pro celou rodinu může být úraz jiné osoby při lyžování nebo jiném sportu v zahraničí.
Pro klid v zahraničí
Z toho důvodu si lze sjednat čtyři varianty tohoto pojištění, které se liší pouze výší maximální pojistné částky, která činí 3, 5, 7 nebo 10 milionů korun. Právě nejvyšší částky by měli zvážit všichni, kdo tráví čas rekreačním sportem v zahraničí, protože srážka na kole na italské promenádě nebo nehoda na francouzské sjezdovce může přijít velmi draho. Pojistka má celosvětovou platnost a vztahuje se na všechny členy domácnosti.
Pracovní době se nehody nevyhýbají
Většinu dne ale každý tráví v práci a samozřejmě ani pracovní době se nevyhýbají potíže, během kterých může dojít ke škodě na majetku zaměstnavatele. V tom případě je zaměstnanec povinen uhradit náklady do výše 4,5násobku hrubé měsíční mzdy. Pojištění odpovědnosti zaměstnance lze proto sjednat s maximální pojistnou částkou ve výši 500 000 korun, navíc u této pojistky je vždy spoluúčast, kterou si však lze nastavit. A stejně jako v předchozím případě, také zde platí celosvětová platnost.