Nemáte svůj vlastní nápad, proto jste se rozhodli vstoupit do franšízového světa? Franchising čili podnikání na základě licenčních smluv je v posledních letech velice oblíbené. Mnozí odborníci tento krok považují za vstup do už rozjetého vlaku. Bohužel i když se zdá být tento krok tím nejsnazším možným řešením, jak začít podnikat, není to tak snadné. Řada takzvaných franšízantů (tedy lidí, kteří si odkoupí smlouvu nějaké společnosti) dělá řadu chyb, které pak dovádí franšízu do záhuby. Proto si prozraďme, co dělat a co raději nedělat ve franšízovém podnikání, abyste s vaší pobočkou uspěli.
Vždycky vnímejte franšízový koncept jako jeden celek
Je velice důležité, abyste franšízový koncept vnímali jako jeden celek. Není vaše pobočka a ty ostatní. Všichni propagujete jednu a tu stejnou značku, proto se vyplatí táhnout za jeden provaz a brát vás všechny jako jeden celek, jelikož jen jednotlivé pobočky dohromady tvoří danou značku.
Inspirujte se proto tím, co dělají jiné franšízové pobočky stejné značky, a nezlobte se, když některá pobočka se zase bude inspirovat od vás. Je to jakýsi způsob spolupráce, který nemůžete mít za zlé někomu, kdo se také snaží stejnou firmu dostat na špici.
Vždycky informujte franšízora
Pokud se nahrnete do světa podnikání s franšízou, znamená to, že se jen podílíte na rozjezdu velké firmy. Není to stejné, jako když budujete vlastní byznys. V případě volby franšízy nemáte možnost franšízu samolibě posouvat dál. V tomto případě se nic nekoná za zády franšízora tedy člověka, který doopravdy za nápadem nebo know-how stojí. Než se tedy rozhodnete k nějakému vylepšení nebo k nějakému razantnímu kroku, vždycky ho informujte a nikdy nic nedělejte za jeho zády, jelikož by se to nemuselo vyplatit.
Je třeba hrát podle pravidel
S bodem výše souvisí i tento bod, a sice je nutné hrát podle jistých a stanovených pravidel. Opět opakujeme, že franšíza není váš nápad, ale nápad někoho jiného. Proto k franšíze nepřistupujte jako k něčemu vlastnímu, ale stále respektujte stanovená pravidla.