Ceny energií rostou a nejen české domácnosti, ale také podnikatelé začínají být značně nervózní. I když se sebevíc snaží šetřit na pracovištích s elektřinou, mají například neustálý provoz, což se spotřebou značně zamává. Průměrné navýšení aktuálně činí 129 procent u elektřiny a 141 procent u zemního plynu, i proto se stát rozhodl zakročit a konkrétně pomoct nejen podnikatelům, ale i rodinám. Jak konkrétně proti vysokým cenám nyní bojuje?
Zastropování cen elektřiny a plynu
Není to tak dávno, co se vláda rozhodla zastropovat ceny energií, a to jak zemního plynu, tak elektřiny. Stanovení maximální hranice, kam až může cena za energie zajít, se vztahuje nejen pro rodinné domácnosti, ale také pro živnostníky nebo malé a střední firmy.
Aktuálně se počítá se stropem 6 korun za kWh u elektřiny včetně DPH, u plynu se pak jedná o 3 koruny včetně daně. I když má tento strop platit od ledna příštího roku, dodavatele energií slibují, že ho zohlední už při listopadových zálohách.
Zavedení úsporného tarifu
V říjnových zálohách by se měl zavést takzvaný úsporný tarif, který zatím bude fungovat do konce tohoto roku. Stejně tak se budou odpouštět platby za obnovitelné zdroje, za které se aktuálně platí zhruba 600 korun za každou jednu spotřebovanou megawatthodinu. Tento krok může nejen rodinám, ale nakonec i podnikatelům a firmám ulevit i několik tisíc korun na platbách.
V případě podnikatelů a malých či velkých firem se bude úsporný tarif promítat až do záloh za listopad, pokud je záloha nižší než zohlednění tarifu a odpuštění platby za obnovitelné zdroje.
Příspěvek na bydlení pro domácnosti
Co se však týká jen domácností je takzvaný příspěvek na bydlení, který má ulevit od nákladů spojených s bydlením čili s nájmem, energiemi, vodným a točným, také dalšími službami týkající se bydlení. Dává se pouze těm, kteří na bydlení dávají více než třicet procent příjmů, v Praze 35 procent svých příjmů.